Janet Shaw § Kirsten's suprise - ADVENTI NYEREMÉNYJÁTÉK - Utolsó állomás
december 20, 2015
Nagyon boldog vagyok, hogy megtaláltam ezt a könyvet a könyvespolcomon. Örülök, hogy tudtam egy kicsit angolul gyakorolni (meglepő módon szinte az egész könyvet értettem), és így Svédországról tudok nektek írni.
A történet gyerekeknek íródott, én mégis nagyon élveztem. Az egyik pozitívuma a regénynek az volt, hogy tényleg részletes ismertetőt nyújt a svéd hagyományokról.
Kirsten mindenképp meg szeretné tartani a svéd karácsonyi szokásokat, nem szeretné, ha ezeket elfelejtené a családja. A történet 1854-ben játszódik, a lány és családja letelepedtek Amerikában. Éppen a tél küszöbén vannak, amikor sikerül mindent befejezniük a házuk építésén. Muszáj még a nagy havazás előtt elmenniük a "csomagjukért", ami Svédországból érkezett az otthoni holmijaikkal. Ebben a csomagban élelmiszerek, gyertyák, és ruhák voltak.
Kirsten és a testvérei kitalálják, hogy milyen jó lenne megünnepelniük a Luca-napot. Ezen a napon, a legidősebb lány beöltözik hosszú, fehér ruhába, a fejére pedig egy zöld koszorút tesz gyertyákkal. A Luca-napot az év legsötétebb napján, a napfordulón tartják, azért is kellett a gyertya, mert az szimbolizálja a fényt, amit elhoznak az éjszakába. Svédországban ez nagyon fontos ünnep. Náluk ezzel a nappal kezdődik a karácsonyi ünnepkör. A beöltözött lány reggelit készít a szülőknek, amit az ágyban szolgál fel.
Visszatérve a történethez Kirsten és az apukája elmennek a városba a szállítmányért, de nem számolnak a hóviharral, amibe visszafelé bele is keverednek. Elakadnak a nagy havazás közepén, eltévednek, mivel a nagy hóvihar miatt nem látnak semmit. Az apuka megsérül, ezért muszáj neki felülnie a szánra. Kirstennen múlik minden, haza találnak-e épségben. Szerencsére a lánynak sikerül felismernie a vidéket, így azt is tudja, hogy a közelben van egy barlang, ahova behúzódhatnak, míg el nem múlik a havazás. A vihar távozásával Ők is útra kelnek, így sikerül hazaérniük még aznap éjszaka.
A meglepetést, vagyis a lucázást is sikerül megtartaniuk, a családnak ez volt a legszebb karácsonya.
![]() |
Tomte, a svéd Mikulás. |
A történetet összefoglalva ennyiről szól, most szeretnék a karácsonyi szokások témába egy kicsit jobban belemélyedni. A lucázást már említettem, de ezen kívül egy csomó különleges szokást tartanak.
Azt például tudtátok, hogy a svédekhez nem a mikulás, hanem a Tomte jön? Hogy mi is az a Tomte? Nem más, mint egy manó, aki az örző szerepét tölti be. Karácsonykor szokás volt nekik kirakni egy tál zabkását, amivel meghálálják a család védelmezését. Mivel a telepeseknek nem volt sok pénzük, ezért nem is tudtak nagy ajándékokat adni egymásnak. Ők mégis beleadták a lelküket is a barkácsolásba. Az elkészített apróságok mellé még verseket és történeteket is írtak, esetleg találós kérdéseket, amik alapján ki kellett találniuk, hogy mi van a csomagban.
Az egyik klasszikus svéd sütemény a Lussebullar. Ez is még egy kicsit a lucázáshoz kapcsolódik. Sáfránnyal, és túróval ízesített kelt tészta, amit kizárólag ebben az időszakban sütnek. Úgy hívják, hogy Luca macskája. A tésztát S alakban feltekerik, és mazsolával díszitik. Ezt is felszolgálják a szülőknek a reggeli gyanánt.
Remélem, hogy sok új dolgot tudtatok meg a svéd karácsonnyal kapcsolatban, én nagyon élveztem a bejegyzés megírását. Sok dolognak kellett utánanéznem, úgyhogy én is tanultam, nem csak Ti. (:
A kérdéseket a "dobozban" találjátok, az aláhúzott betűket pedig elölről kezdjétek olvasni, így megkaphatjátok az elrejtett karácsonyi szót (annyit elárulok, hogy a szöveg legelején kell keresgélnetek). Sok szerencsét mindenkinek, és boldog karácsonyi ünnepeket kívánok! (:
A nyereményeket ITT tekintheted meg. (csokoládés illatgyertyát is sorsolok, csak az lemaradt a képről.)
A nyereményjáték december 20.-ától december 24.-éig tart, a sorsolás pedig december 25.-én lesz.
A nyereményeket ITT tekintheted meg. (csokoládés illatgyertyát is sorsolok, csak az lemaradt a képről.)
A nyereményjáték december 20.-ától december 24.-éig tart, a sorsolás pedig december 25.-én lesz.
0 megjegyzés